Manualne czary – wypraska do Boss Monster

Na początek chciałbym zaznaczyć, że robienie wypraski na własną rękę może być… trudne. Z reguły nie jest, ale bywają momenty nawet! niebezpieczne, na co uczulam już teraz! Ostrzegam, że ostre narzędzia mogą.. o dziwo – zranić, a klej naprawdę klei! Opary mogą powodować zawroty głowy, a blat stołu może ulec uszkodzeniu, jeśli spróbujecie potraktować go nożem.

Żarty żartami, ale ostrzegam, uważajcie. Jakkolwiek wydaje się to proste i szybkie w wykonaniu – można zrobić sobie lub innym krzywdę. Nie biorę odpowiedzialności za zniszczone cokolwiek w trakcie stosowania tego tutorialu. Oraz wszelkie wymiary podane są na podstawie mojego pudełka i materiałów. Podaję tu wartości, które sprawdziły się w moim przypadku, proponuję kilka razy sprawdzić swoje przybory, zanim zabierzecie się do pracy :).

Ogólnie – uważajcie, bawcie się dobrze i nie zrażajcie się pierwszymi próbami!

Zatem na początek, pierwsza i najważniejsza moim zdaniem rada. Zanim zaczniecie mierzyć, ciąć, kleić, ZAPROJEKTUJCIE to co chcecie zrobić. Weźcie w rękę pudełko, rozłóżcie w środku elementy, tak jak miałyby znajdować się w wyprasce. Sprawdźcie, czy po dodaniu ścianek i podstawy, nadal zmieści się to tak jak sobie wyobrażacie. W moim przypadku szybko okazało się, że np. ścianki boczne wypraski zwyczajnie się nie zmieszczą.

Ja swojego konspektu nie miałem. Po prostu pojechałem do sklepu plastycznego, kupiłem sprasowany styropian – piankę modelarską o grubości 3 mm (i uważam, że to odpowiednia grubość do większości gier), klej, nożyk, ekierkę, linijkę i ołówek. I to wszystko, wraz ze wsparciem starego magazynu jako podkładki – wystarczyło w zupełności.

Nie będę Wam pokazywał mojej pierwszej wypraski, tylko drugą. Głównie z tej przyczyny, że pierwsza jest nie do przyjęcia nawet jak na poziom klasy przedszkolnej. Do drugiej podszedłem z małym bagażem doświadczeń i wiedziałem co zrobić i w jaki sposób. Poszło z górki i wystarczyła niecała godzina na wykonanie tego co poniżej.

START

Na początek wymierzyłem pudełko i określiłem wymiary wypraski:

cm: 20,3 x 13,3 x 2,8

Na podstawie tego wymiaru mogłem określić wielkość podstawy oraz ścian dłuższych i krótszych. Co uważam za BARDZO WAŻNE: wszystkie elementy dobrze jest rozrysować jednocześnie, złączone, w formie jednego dużego elementu podzielonego liniami. Kiedy na początku zdecydowałem się docinać fragmenty po kolei, po jednym i doklejać do wypraski, wszystko się rozjechało i było kompletnie niekształtne i nieestetyczne. Rysując „na raz” i wycinając niemal całość jednocześnie, komplet wyszedł równo i pasował do siebie bardzo dobrze. Co ważne, pamiętajcie, że po wycięciu wymiary mogą się delikatnie różnić: nóż zabierze zapewne około 1 mm.

Elementy:

Podstawa – 20,3 x 13,3 x 2,8

3 długie ścianki – 20,3 x 2,8

2 krótkie ścianki – 11,5 x 2,8

1 „przykrywka” – 20,3 x 1,5

Przydatne rady:

Po klejeniu dobrze jest nie dociskać zbyt mocno elementów, by nie wypłynął klej

Piankę tnie się dobrze na stojąco, prosto do materiału, łatwiej wtedy utrzymać prosto dłoń i ciąć równo, pod kątem 90 stopni

Pianka jest zazwyczaj nieco wygięta, nie prosta. Podczas klejenia warto docisnąć ją do powierzchni

Jeśli karty dotkną świeżego kleju to pozostawią na nim brudny ślad, nie polecam wkładać ich zbyt szybko

Po klejeniu elementów dobrze jest przystawiać do nich choćby ekierkę, by zachować kąt prosty wklejonych ścianek


 Zatem Krok 1: mierzenie + kompletny rysunek wszystkich elementów.

Krok 2: Wycięcie wszystkich elementów

bmwypr1

Krok 3: Podstawa i przyklejenie ścianki

bmwypr2Podstawa wymiary: 20,3 x 13,4

bmwypr3Ścianki dłuższe: 20,3 x 2,8

bmwypr5Sklejone wyglądają mniej więcej tak.

Krok 4: Doklejenie ścianek krótszych

Odmierzyłem odpowiednie odległości, tak aby zostawić nieco miejsca dla kart w każdej z przegródek. Zostawiłem im po 6,6cm – 6,5cm – 6,6cm (suma: 19,7 + 0,6 za ścianki w środku). Dodatkowo, tak aby wygodnie wyjmowało się karty wyznaczyłem im długość 11,5 cm.

bmwypr4Krótsze ścianki: 11,5 x 2,8

bmwypr6A po sklejeniu wyglądało to tak.

Krok 5: Doklejenie ścianki długiej

bmwypr7

bmwypr8Identyczna ścianka jak ta pierwsza, doklejona do podstawy i krótkich krawędzi.

Krok 6: I doklejenie kolejnej równoległej długiej ścianki:

bmwypr9

bmwypr10Doklejona równolegle, równo z krawędzią podstawy. Cel? By karty nie miały AŻ tak dużo miejsca w pudełku i nie obijały się bez sensu. Po za tym wygląda to.. ładniej? 🙂 20,3 x 2,8

Krok 7: Zakrycie szpary pomiędzy długimi ściankami. Przyklejenie „przykrywki”

bmwypr12Przykrywka: 20,3 x 1,5

META:

I to właściwie już koniec. Poniżej znajdziecie kilka fotek tego jak wypraska prezentuje się z kartami i w pudełku. Dzięki za uwagę!

bmwypr11

bmwypr13

bmwypr14

bmwypr15

Mahalo.

Pamiętaj, zostawiając lajka łechtasz ego autora tekstu i zdjęć.